Device: AVR32DD28 [SOIC28-300]
Manufacturer: Microchip
Part number description for this device:
Move the cursor over the box to highlight particular section
Devices.
AVR
XXX Flash Size 32 = 32KB
64 = 64KB
128 = 128KB
XX Family DA = DA family
XX Pin Count 28 = 28 pins
32 = 32 pins
48 = 48 pins
64 = 64 pins
X Carrier Type Blank = Tube or tray
T = Tape&Reel
X Temperature Range I = Industrial (-40°C to 85°C)
E = Extended (-40°C to 125°C)